Narzędzia

Canva – wyślij grafika na wakacje

Potrzebujesz post graficzny na Facebook lub Twitter, a może przyciągające wzrok infografiki, reklamy graficzne do AdWords, grafiki na WWW, kolaże zdjęć, plakaty, e-magazyny lub inne grafiki? Nic prostszego: wykorzystaj narzędzie Canva!

Canva to prosta w obsłudze aplikacja online do tworzenia rozmaitych grafik na potrzeby social media, stron WWW oraz szeroko pojętej reklamy w Internecie.

Od potrzeby do rynkowego sukcesu – historia Canvy

Pomysł stworzenia narzędzia typu design online narodził się w 2012 roku w głowie Melanie Perkins, wykładowczyni uniwersyteckiej, która dostrzegła, że jej studenci mają spore trudności z nauką podstawowej obsługi programów graficznych. Z pomocą przyszedł Cliff Obrecht, który zaprojektował prototyp Canvy.

Wkrótce Perkins i Obrecht uświadomili sobie, że stworzona z myślą o studentach aplikacja może mieć olbrzymi potencjał rynkowy. Nie pomylili się. Dzięki wsparciu inwestorów i kolejnym specjalistom, którzy dołączyli do zespołu, w 2013 r. w sieci zawitała Canva w wersji beta.

W styczniu 2014 r. z aplikacji korzystało 150 tysięcy osób, a w październiku tego samego roku – już 1 milion! Obecnie użytkowników Canvy, pochodzących z całego świata, można liczyć nie inaczej, jak tylko w milionach. Z apki korzystają osoby prywatne i firmy, amatorzy i profesjonaliści, w tym graficy czy szeroko rozumiane agencje marketingowe.

Canva - Tworzenie grafiki

Jakie grafiki pozwala tworzyć Canva?

Lista gotowych projektów, na bazie których można tworzyć własne grafiki, stale rośnie. Obecnie Canva pozwala tworzyć:

 • graficzne posty dla social media – posty na Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram i Tumblr, posty graficzne wydarzenia na Facebook;
 • dokumenty – prezentacje, listy firmowe, dokumenty w formacie A4, e-magazyny, CV graficzne;
 • grafiki blogowe i e-booki – infografiki, grafiki na strony WWW i blogi, e-booki, okładki na e-booki Kindle, okładki płyt CD, tapety na pulpit;
 • materiały marketingowe – plakaty, flyery, menu, bony upominkowe, wizytówki;
 • nagłówki graficzne na blogi, strony i profile social media – w tym m.in. Facebook Event Cover Photo (zdjęcie wydarzenia), YouTube Thumbnail, YouTube Channel Art, baner Tumblr, zdjęcie w tle na Facebook, Twitter i Google+;
 • grafiki na wydarzenia – e-pocztówki, zaproszenia ślubne, zaproszenia, kartki, kolaże zdjęć;
 • reklamy graficzne – Facebook Add oraz reklamy graficzne typu Wide Skyscraper, Medium Rectangle, Leaderboard i Large Rectangle, które spełniają standardy IAB, a przez to mogą być wykorzystane w wielu profesjonalnych zastosowaniach, np. jako reklama graficzna w Google Adwords.

Stworzone grafiki mają optymalne rozmiary i poprawnie wyświetlają się w danym portalu społecznościowym czy w innym miejscu zastosowania, nie trzeba niczego ręcznie przycinać ani dopasowywać.

Wykorzystaj potencjał narzędzia Canva, by samodzielnie i bez konieczności obsługi drogich, skomplikowanych programów graficznych tworzyć piękne i nowoczesne grafiki – nieodzowny element reklamy każdej współczesnej firmy.

Canva - Ekran główny

Funkcje Canvy, które wspierają reklamę firmy w internecie

Canva daje niezliczone możliwości projektowania:

 • wybór layoutu spośród gotowych propozycji,
 • tworzenie własnych layoutów przy użyciu dostępnych narzędzi,
 • zmiana kroju, koloru i transparentności czcionek,
 • stosowanie wbudowanych szablonów tekstów,
 • stosowanie elementów: ramki (frames), kształty (shapes), ilustracje (illustrations), wykresy (charts) i ikonki (icons),
 • zmiana koloru i transparentności niektórych elementów, np. kształtów czy tła (background),
 • ładowanie własnych zdjęć (Uwaga! Od niedawna Canva ma problemy z obsługą zdjęć z tłem alfa, czyli przezroczystym, funkcja ta ma zostać wkrótce przywrócona, ale jedynie w odpłatnej wersji Canva for Work),
 • przesuwanie elementów, w tym całych gridów.

Wszystkie funkcje obsługuje się metodą drag and drop (przeciągnij i upuść).

Twórz własne projekty!

Gotowe projekty, jakie zapewnia Canva, można modyfikować również w inny sposób. Jeśli podobają nam się np. dwa różne layouty, posiadające ciekawy układ grida czy ładne moduły, możemy sprytnie połączyć je w jeden – wystarczy odrobina sprytu oraz wykorzystanie opcji kopiowania czy przeciągania elementów pomiędzy gridami. Co dokładnie można robić i jak zachowują się wybrane elementy, każdy musi wyczuć sam – metoda prób i błędów wydaje się być najlepszą szkołą.

Czy Canva jest darmowa?

I tak, i nie. Rejestracja konta i użytkowanie większości funkcji (w tym wszystkich gridów czy funkcji upload) są całkowicie bezpłatne.
Odpłatne – w symbolicznej kwocie 1$ – są natomiast:

 • niektóre layouty,
 • niektóre zdjęcia stockowe (wyselekcjonowane z banków zdjęć, z których możemy, ale nie musimy skorzystać),
 • tła,
 • elementy (elements) – wybrane ramki, kształty, ilustracje, wykresy i ikonki,
 • szablony tekstów (text).

Elementy darmowe są oznaczone napisem „free” (jest ich naprawdę mnóstwo, więc ze spokojem, przy niewygórowanych potrzebach, umiejętności samodzielnej modyfikacji gridów i zaopatrzeniu się we własne zdjęcia, z Canvy można korzystać całkiem za darmo). Przy tych, które tego napisu nie posiadają, po najechaniu myszką, pokazuje się symbol „$” (po załadowaniu layoutu z płatnymi elementami zobaczymy siatkę ze znakiem wodnym Canva – znika ona po zapłaceniu za layout i każdy wykorzystany, odpłatny element).

Aby skorzystać z płatnych opcji Canvy wystarczy do swojego profilu w Canvie dodać kartę płatniczą (np. Visa, MasterCard). Po zaprojektowaniu i pobraniu grafiki z płatnymi elementami mamy 24h na wdrożenie ewentualnych zmian.

Canva - Twitter Header

Canva for Work

Całkowicie odpłatna jest natomiast najnowsza funkcja Canva for Work (9.55$/mc przy płatności za rok z góry lub 12.95$/mc przy płatności miesięcznej). Zapewnia ona dostęp do dodatkowych możliwości, takich jak:

 • Magic Resize (automatyczna zmiana rozmiaru gotowego layoutu na inny),
 • zapisywanie firmowych logotypów, kolorów i czcionek,
 • zapisywanie firmowych layoutów,
 • organizowanie wgranych zdjęć w foldery,
 • łączenie gotowych layotów,
 • ładowanie własnych czcionek (wkrótce),
 • ładowanie zdjęć z tłem transparentnym (wkrótce),
 • suport dla osób korzystających z Canvy na iPad (wkrótce).

Przydatny dla osób i firm, mających stronę na WordPressie, będzie też plugin Canva for WordPress (wtyczkę można pobrać stąd https://wordpress.org/plugins/canva/).

Podsumowanie

Canva, jako darmowa lub stosunkowo tania aplikacja do grafiki online, to świetna alternatywa dla drogich i trudnych w obsłudze programów czy też dla nietanich usług grafików. Dzięki Canvie można szybko i łatwo przygotować grafikę do niemal dowolnego wykorzystania, np. biznesowego.

Obsługa Canvy jest banalnie prosta – w końcu aplikacja powstała z myślą o będących na bakier z użytkowaniem skomplikowanych narzędzi. Osobie choć trochę zorientowanej w korzystaniu z tego typu oprogramowania, wystarczy kilka chwil na poznanie funkcjonalności Canvy. A zdecydowanie warto, bo Canva pozwoli wynieść biznes na wyższy poziom i skuteczniej, w wyjątkowo atrakcyjnej formie trafić do tysięcy odbiorców.

Osoby, które mimo wszystko mają trudności z obsługą Canvy lub którym zwyczajnie brakuje czasu na samodzielnie tworzenie grafik, mogą skorzystać ze wsparcia firmy, oferującej usługi w tym zakresie.